142-C 2" C-CLAMP CARDEDBRINK & COT
(Pack of
1)
SKU:1225857 Item#: 1225857
Rugged ductile iron frames with black-oxide screws, swivels and sliding cross pin handles
The "original" carriage clamp designed for the home craftsman, woodworker and light industrial service
Frequently Bought Together
6" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Bar Clamp / Spreader, 3 1/4" Throat Depth
$0.00
Couldn't load pickup availability
3Pc Locking Smooth Operator Clamp Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
0"-2"Jw Opng Super Jr Forg C-Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
6" Automotive Mechanics Vise
$0.00
Couldn't load pickup availability
5"Jaw Width Rubber Face Jaw Cap
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Rugged ductile iron frames with black-oxide screws, swivels and sliding cross pin handles The "original" carriage clamp designed for the home craftsman, woodworker and light industrial service
Technical Specifications
| Item#: | 1225857 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 142C |
| Type | C-Clamp |
| Style | Light Duty |
| Maximum Opening Size | 2 " |
| Handle Type | T-Handle |
| Body Material | Cast Iron |
| Color | Silver |
| Finish | Painted |
| Handle Material | Steel |
| Locking Type | Thread Locking |
| Minimum Opening Size | 0 " |
| Proof Test | 800 |
| Spindle Diameter | 5/16 " |
| Throat Depth | 1 1/8 " |
| UPC | 662755053436 |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
