Chucking Reamer, 10m Dia., High Speed Steel, Left Hand Spiral Flute, 7"
(Pack of
1)
SKU:1291680 Item#: 1291680
These high-quality reamers are designed for most standard needs.
Reamers are made to a plus tolerance.
Designed for use in turret lathes, screw machines, drill presses and all types of machine tool equipment. Ground with a 45° chamfer, they are suitable for reaming most materials ordinarily encountered.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
These high-quality reamers are designed for most standard needs.Reamers are made to a plus tolerance.
Designed for use in turret lathes, screw machines, drill presses and all types of machine tool equipment. Ground with a 45° chamfer, they are suitable for reaming most materials ordinarily encountered.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 1291680 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | LV535L .3937 |
| Reamer Type | Metric |
| Type | Chucking |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 10.0 mm |
| Decimal Equivalent | .3937 " |
| Shank Type | Straight |
| Shank Size | .3105 " |
| Flute Type | Left Hand Spiral |
| Flute Length | 1-3/4 |
| Overall Length | 7 " |
| UNSPSC #: | 23241611 |
| TAA Compliant: | Yes |
