Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder, 7/8" Arbor, Type 1, 4-1/2" Diameter, 0.04" Thickness, Aluminum Oxide Grain
(Pack of
2)
SKU:1437637 Item#: 1437637
Engineered to prevent material loading on the cutting edge
Wheel thickness limits or prevents burrs
Right angle cut-off wheels allow you to easily cut flush to the work surface
Manufactured with premium abrasive grains for fast cutting and long wheel life
Made in USA
Designed for aluminum, but works on all non-ferrous metals such as brass, copper and bronze
Specially designed for multiple project applications
Designed for use on right-angle grinders
Designed for cutting only
For use on Aluminum, Brass, Copper, and Bronze
NOTE: These wheels are not to be used for grinding. Use for cut-off applications only.
CAUTION: Always operate equipment with guards in place. Never use a worn, larger diameter wheel on a small grinder.
Frequently Bought Together
Reinforced Mini Cut-Off Wheel 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reinforced Mini Cut-Off Wheel 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Engineered to prevent material loading on the cutting edge Wheel thickness limits or prevents burrs
Right angle cut-off wheels allow you to easily cut flush to the work surface
Manufactured with premium abrasive grains for fast cutting and long wheel life
Made in USA
Designed for aluminum, but works on all non-ferrous metals such as brass, copper and bronze
Specially designed for multiple project applications
Designed for use on right-angle grinders
Designed for cutting only
For use on Aluminum, Brass, Copper, and Bronze
NOTE: These wheels are not to be used for grinding. Use for cut-off applications only.
CAUTION: Always operate equipment with guards in place. Never use a worn, larger diameter wheel on a small grinder.
Technical Specifications
| Item#: | 1437637 |
|---|---|
| Type | Cut-Off Wheels for Aluminum |
| Grain | Aluminum Oxide |
| Diameter | 4-1/2 " |
| Arbor Size | 7/8 " |
| Wheel Type | 1 |
| Thickness | 0.040 " |
| Maximum RPM | 13,300 |
| Class | Bonded Abrasives / Cutting |
| Quantity Per Package | 2.0000 |
| Use on | Aluminum, Brass, Copper, Bronze |
| UNSPSC #: | 31191600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.19 lb |
