Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
(Pack of
10)
SKU:14466 Item#: 14466
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2" - 13, 1,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 4" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 6mm, 400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 14466 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08005 7 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Shank Length | 2 " |
| Eye I.D. | 1/2 " |
| Eye O.D. | 1 " |
| Overall Length | 3 " |
| Thread Length | 1-1/2 " |
| Working Load Limit | 500 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.69 lb |
