Eyenut, Stainless Steel, 5/8-11
(Pack of
1)
SKU:1442143 Item#: 1442143
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Do not exceed working load limits.Technical Specifications
| Item#: | 1442143 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 16530 3 |
| Type | Standard |
| Style | Drilled and Tapped |
| Material | Stainless Steel 316 |
| Bail Size | 1/2 " |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| A | 2-1/2 " |
| C | 1-1/2 " |
| D | 2 " |
| E | 1-3/16 " |
| F | 1 " |
| S | 1/2 " |
| T | 3-3/16 " |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
