Locknut Flange with Nylon Insert, Grade 8, Alloy Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 9/16" Across Flats, 0.425" Thickness, 3/8-16
(Pack of
50)
SKU:18246 Item#: 18246
Nylon insert has low coefficient of friction (will not damage bolt threads), high resilience, low chemical activity and relatively great hardness
Locks uniformly over entire range of bolt thread tolerances and has low, even torque scatter, permitting repeated predictable tightening torques
Grade G for use with Grade 8
Solves the problem of an oversized hole and eliminates the need for a washer
Non-serrated flange will not mar the surface
Identified by six symmetrically spaced marks on the chamfered surface on the top of the nut or on the flange
Frequently Bought Together
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 125A Flat Washer Grade 140 HV M12
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 9/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 3/8-24
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flex Locknut #10-32
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 10 Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 2 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Nylon insert has low coefficient of friction (will not damage bolt threads), high resilience, low chemical activity and relatively great hardness Locks uniformly over entire range of bolt thread tolerances and has low, even torque scatter, permitting repeated predictable tightening torques
Grade G for use with Grade 8
Solves the problem of an oversized hole and eliminates the need for a washer
Non-serrated flange will not mar the surface
Identified by six symmetrically spaced marks on the chamfered surface on the top of the nut or on the flange
Technical Specifications
| Item#: | 18246 |
|---|---|
| Diameter | 3/8 " |
| Thread Pitch | 16 |
| Grade | 8 |
| Finish | Bright Zinc |
| Type | Nylon Insert Flange Lock Nut |
| Material | Alloy Steel |
| Thickness | 0.425 " |
| Across Flats | 9/16 " |
| Thread | Coarse |
| Specifications | IFI 100/107 |
| Quantity Per Package | 50.0000 |
| Flange Diameter | 0.810 " |
| UNSPSC #: | 31161712 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.07 lb |
