Jobber Length Drill Bit, High Speed Steel, Gold Finish, 135° Modified Split Point, 2-19/32" Flute Length, 13/32 x 5-1/4"
(Pack of
1)
SKU:P37484 Item#: P37484
135° modified split point for easy starts eliminates center punching, pilot hole drilling and walking
Specially designed deep flutes provide superior chip removal, reducing heat buildup and chip clogging for easier drilling and longer tool life
Heavy-duty tapered web greatly reduces drill chatter and breaking, providing greater strength and rigidity
Precision ground cutting edges extend drill bit life, stay sharper longer, and can be resharpened
Manufactured from top-quality, high-speed steel for reduced breakage and chipping
The reinforced point and cutting edges require less pressure to drill resulting in longer tool life, more holes drilled, and reduced cost
Drill size equals the shank size
Made in USA
For tough and deep hole drilling applications
Outstanding results on stainless steel, aluminum, cast iron, brass and other metals
Can be used for hand and production drilling on large equipment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 6.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 7.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° modified split point for easy starts eliminates center punching, pilot hole drilling and walking Specially designed deep flutes provide superior chip removal, reducing heat buildup and chip clogging for easier drilling and longer tool life
Heavy-duty tapered web greatly reduces drill chatter and breaking, providing greater strength and rigidity
Precision ground cutting edges extend drill bit life, stay sharper longer, and can be resharpened
Manufactured from top-quality, high-speed steel for reduced breakage and chipping
The reinforced point and cutting edges require less pressure to drill resulting in longer tool life, more holes drilled, and reduced cost
Drill size equals the shank size
Made in USA
For tough and deep hole drilling applications
Outstanding results on stainless steel, aluminum, cast iron, brass and other metals
Can be used for hand and production drilling on large equipment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | P37484 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 13/32 " |
| Decimal Equivalent | 0.4062 " |
| Point | 135° Modified Split |
| Flute Length | 2-19/32 " |
| Flute Type | Parabolic |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 5-1/4 " |
| SAE Code | TD9CSX 0.4063 H3760 / 02.59 - 05.25 |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.17 lb |
