Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1-1/8" x 2-3/4"
(Pack of
1)
SKU:1442479 Item#: 1442479
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1/4" x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/8" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1" x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x7, 1/16", 480 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/8", 14,400 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Vinyl Coated, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Streng
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442479 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 13008 0 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Shoulder Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 1-1/8-7 |
| Shank Length | 2-3/4 " |
| Eye I.D. | 2 " |
| Eye O.D. | 4 " |
| Overall Length | 7-1/2 " |
| Working Load Limit | 12,000 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 3.6 lb |
