Shoulder Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 6"
(Pack of
2)
SKU:1442067 Item#: 1442067
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442067 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08511 3 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Shoulder - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 3/4-10 |
| Shank Length | 6 " |
| Eye I.D. | 1-1/2 " |
| Eye O.D. | 2-3/4 " |
| Shoulder Diameter | 1-3/8 " |
| Shoulder Thickness | 1/4 " |
| Overall Length | 9-1/8 " |
| Thread Length | 3 " |
| Working Load Limit | 5,200 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 3.4 lb |
Product Restrictions
