Slotted Hex Head Hose Clamp with 5/16" Hardened Carbon Steel Screw, 301 Stainless Steel, #24, 1-1/16 to 2" Clamp ID
(Pack of
25)
SKU:P28920M01 Item#: P28920M01
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Frequently Bought Together
Silicone Coolant/Heater Hose Clamp 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 11/16 to 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 5/8 x 1/2-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Conditioning Slim Line Sealing Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silicone Coolant/Heater Hose Clamp 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fuel Line Hose 3/8" ID x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 3/8 to 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
FLEXAIR 3/8" I.D. x 50' air hose
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 37CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plastic Quick Fix Plastic Repair Adhesive
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flex-E-6115 Controlled Flow Seam Sealer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Green
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Technical Specifications
| Item#: | P28920M01 |
|---|---|
| Category | Slotted Hex Head Hose Clamp |
| Applications | Low Pressure Applications (fuel, air, radiator, vacuum, heater) |
| SAE Size | 24 |
| Material | 301 Stainless Steel Band with case hardened carbon steel 5/16" screw |
| Minimum Diameter | 1-1/16 " |
| Maximum Diameter | 2 " |
| Width | 1/2 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.059 lb |
Product Restrictions
