Slotted Hex Head Hose Clamp with 5/16" Hardened Carbon Steel Screw, 301 Stainless Steel, #12, 9/16 to 1-1/4" Clamp ID
(Pack of
25)
SKU:P63942M01 Item#: P63942M01
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Frequently Bought Together
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 11/16 to 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1/2 to 29-32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
Worm Gear Hose Clamp Assortment with Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 7/32 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 11/16 to 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1/2 to 29-32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Quick Disconnect Coupler Brass 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Button Air Coupler Steel 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 12CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 36CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Technical Specifications
| Item#: | P63942M01 |
|---|---|
| Category | Slotted Hex Head Hose Clamp |
| Applications | Low Pressure Applications (fuel, air, radiator, vacuum, heater) |
| SAE Size | 12 |
| Material | 301 Stainless Steel Band with case hardened carbon steel 5/16" screw |
| Minimum Diameter | 9/16 " |
| Maximum Diameter | 1-1/4 " |
| Width | 1/2 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.05 lb |
Product Restrictions
