18 oz Standard Head Soft Face Hammer, 11 1/4" Overall Length
(Pack of
1)
SKU:1593300 Item#: 1593300
Non-sparking soft face hammer of Uni-Cast? construction have no exposed metal
Soft faces do not mar surfaces or equipment
Dead blow function uses steel shot
Steel reinforced handle provides added strength and safety, resists breaking on overstrike
Frequently Bought Together
Hammer Ball Pein 32 Oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Striking Tips, Dead Blow, Tough Green
$0.00
Couldn't load pickup availability
32 oz Ball Pein Hammer, 14 3/4" Overall Length, Fiberglass Handle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Dead Blow, 64oz Head Weight
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Dead Blow, 32oz Head Weight
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Dead Blow, 48oz Head Weight
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Non-sparking soft face hammer of Uni-Cast? construction have no exposed metal Soft faces do not mar surfaces or equipment
Dead blow function uses steel shot
Steel reinforced handle provides added strength and safety, resists breaking on overstrike
Technical Specifications
| Item#: | 1593300 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 57-531 |
| Type | Soft Face Hammer |
| Face Diameter | 1-3/4 " |
| Color | Orange |
| Handle Material | Polyurethane Over Steel |
| Head Length | 3-3/4 " |
| Head Material | Polyurethane Over Steel |
| Head Weight | 18 Oz. |
| Overall Length | 11 1/4 " |
| UPC | 76174575316 |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.33 lb |
