Danger Safety Shoes Required Label, Adhesive Vinyl, Red/Black/White, 14x20"
(Pack of
1)
SKU:1663964 Item#: 1663964
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
Couldn't load pickup availability
Paint Marker Pink
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 5/16" x 15'
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE Sign
Couldn't load pickup availability
Caution WATCH YOUR STEP Sign
Couldn't load pickup availability
Danger Ear Protection Must Be Worn In This Area Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 1-1/2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
Couldn't load pickup availability
Friction Tape 3/4" x 60'
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
Couldn't load pickup availability
Danger High Voltage Authorized Personnel Only Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Danger No Smoking Flammable Liquid Sign, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Danger Petroleum Products Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1663964 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 14x20 " |
| Language | English |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Legend | Safety Shoes Required |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Safety Shoes Required |
| Height | 14 " |
| Style | Labels |
| Width | 20 " |
| Approvals | OSHA 1926.200(b)(1) & 1926.200(b)(2) |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 Ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov