Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
(Pack of
10)
SKU:14466 Item#: 14466
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1-1/2" x 3-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/4"-20, 500 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 5/8" x 6" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolts, Machinery, 5/16 x 1-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, M27 x 3.0 x 70
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1-1/2" x 3-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
22ft Multi-Position ProLader FMT-22
$0.00
Couldn't load pickup availability
12ft Fiberglass Twin Ladder T7412
$0.00
Couldn't load pickup availability
14ft Fiberglass Twin Ladder T7414
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 14466 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08005 7 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Shank Length | 2 " |
| Eye I.D. | 1/2 " |
| Eye O.D. | 1 " |
| Overall Length | 3 " |
| Thread Length | 1-1/2 " |
| Working Load Limit | 500 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.69 lb |
