General Purpose Jobber Length Drill Bit, High Speed Steel, Gold and Black Finish, 135° Point, 2-7/8" Flute Length, 6.7mm x 3.9764"
(Pack of
1)
SKU:36479 Item#: 36479
135° point
Manufactured from top-quality high-speed steel
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
Recommended for non-ferrous metals, steel, wood and plastic
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
General Purpose Jobber Length Drill Bit HSS 4.8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
General Purpose Jobber Length Drill Bit HSS 4.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 3/16" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, W/ Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° point Manufactured from top-quality high-speed steel
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
Recommended for non-ferrous metals, steel, wood and plastic
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 36479 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Metric |
| Type | General Purpose |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold and Black |
| Diameter | 6.70 mm |
| Decimal Equivalent | 0.2638 " |
| Point | 135 ° |
| Flute Length | 2-7/8 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 3.9764 " |
| SAE Code | TD9MS2 06.700 H1A00 |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
