1/2'' Drive, 12 Point Universal Deep Length Socket, 1-1/16 27mm
(Pack of
1)
SKU:DY89313327 Item#: DY89313327
Universal socket fits up to 11 different head styles: Square, 6pt SAE/Metric, 8 pt SAE/Metric, 12 pt SAE/Metric, 30% rounded-off, Spline, E-Torx, and Ribe of nut
Heavy-duty mirror finish chrome-vanadium, molybdenum and tungsten steel construction increases the strength 10 times the DIN standard and provides corrosion resistance
Frequently Bought Together
25mm Rubber Inset Grip Utility Knife (H-1)
$0.00
Couldn't load pickup availability
1-1/2" Single Edge Razor Blades
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Ball Pein, Fiberglass Handle, 16oz Head
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Retaining Ring 1-7/16" Groove
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 11/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Universal socket fits up to 11 different head styles: Square, 6pt SAE/Metric, 8 pt SAE/Metric, 12 pt SAE/Metric, 30% rounded-off, Spline, E-Torx, and Ribe of nut Heavy-duty mirror finish chrome-vanadium, molybdenum and tungsten steel construction increases the strength 10 times the DIN standard and provides corrosion resistance
Technical Specifications
| Item#: | DY89313327 |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Universal |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 12 |
| Size | 1-1/16" (27 mm) |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.66 lb |
