Hex Head Cap Screw, Property Class 8.8, DIN 931, Steel, Yellow Zinc Finish, M16-2.0 x 55 mm
(Pack of
25)
SKU:1270172 Item#: 1270172
Hex Head Cap Screw, Property Class 8.8, DIN 931, Steel, Yellow Zinc Finish, M16-2.0 x 55 mm
Read MoreFrequently Bought Together
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
Couldn't load pickup availability
Product Description
Hex Head Cap Screw, Property Class 8.8, DIN 931, Steel, Yellow Zinc Finish, M16-2.0 x 55 mmTechnical Specifications
| Item#: | 1270172 |
|---|---|
| Style | Standard |
| Diameter | M16 |
| Thread Pitch | 2.0 |
| Thread | Coarse |
| Length | 55 mm |
| Type | Hex Cap Screw |
| Across Flats | 24 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Yellow Zinc |
| Tensile Strength | 830 MPa |
| Specifications | DIN 931 |
| Head Style | Hex |
| Head Height | 10 mm |
| UNSPSC #: | 31161501 |
| TAA Compliant: | No |
