1/2'' Drive, 12 Point Universal Deep Length Socket, 25/32 20mm
(Pack of
1)
SKU:DY89313320 Item#: DY89313320
Universal socket fits up to 11 different head styles: Square, 6pt SAE/Metric, 8 pt SAE/Metric, 12 pt SAE/Metric, 30% rounded-off, Spline, E-Torx, and Ribe of nut
Heavy-duty mirror finish chrome-vanadium, molybdenum and tungsten steel construction increases the strength 10 times the DIN standard and provides corrosion resistance
Frequently Bought Together
Hammer, Ball Pein, Fiberglass Handle, 16oz Head
$0.00
Couldn't load pickup availability
Safety Scraper, Razor Blade, 3-3/4" Overall Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
A43002-3 Blade Bank Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Retaining Ring 1-7/16" Groove
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 9/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 11/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 3/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Large Index-Tend Pry Bar
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Universal socket fits up to 11 different head styles: Square, 6pt SAE/Metric, 8 pt SAE/Metric, 12 pt SAE/Metric, 30% rounded-off, Spline, E-Torx, and Ribe of nut Heavy-duty mirror finish chrome-vanadium, molybdenum and tungsten steel construction increases the strength 10 times the DIN standard and provides corrosion resistance
Technical Specifications
| Item#: | DY89313320 |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | Universal |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 12 |
| Size | 25/32" (20 mm) |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.37 lb |
