Flame Resistant Carpenter Pants, Nomex Brass Zipper, Straight Leg, 10 oz Canvas, Navy, 36 x 34
(Pack of
1)
SKU:1681489 Item#: 1681489
Flame-resistant carpenter trousers constructed from durable 10oz Nylon/Cotton blend combining workday comfort with dependable protection. Multiple utility pockets provide organized storage for tools and equipment, enhancing on-the-job efficiency. The practical design delivers the familiar comfort of jeans with added functionality of carpenter-style storage options. Perfect for industrial electricians, maintenance personnel, and fabricators requiring both protection and practical tool access throughout the workday.
Multiple utility pockets
Carpenter-style design
Durable construction
10oz Nylon Cotton Blend
Maxisoft® fabric is not stiff or itchy
NFPA 70E CAT 2
NFPA 2112
ASTM F1506
Frequently Bought Together
RVZ44B Series Lightweight Safety Vest, Hi-Viz Lime/Black, Large, Polyester Mesh, Zipper Closure
$0.00
Couldn't load pickup availability
RSZH33 Series Hooded Sweatshirt, Hi-Viz Orange/Black, 4X-Large, Polyester, Zipper Front Closure
$0.00
Couldn't load pickup availability
RVZ44B Series Lightweight Safety Vest, Hi-Viz Lime/Black, Medium, Polyester Mesh, Zipper Closure
$0.00
Couldn't load pickup availability
Class E Eclipse™ Overall Quad-Hazard® High Visibility, Arc Flash and Flash Fire Protection,4X-Large
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flame Resistant Class 3 Hooded Sweatshirt, 5X-Large, Fluorescent Yellow/Green, 34" Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
Class 3 Eclipse™ Jacket Quad-Hazard® High Visibility, Arc Flash and Flash Fire Protection, X-Large
$0.00
Couldn't load pickup availability
Laser Lite Ear Plugs
$0.00
Couldn't load pickup availability
CL1 Checklite Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
92738PU Cut Pro Cut Resistant Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Flame-resistant carpenter trousers constructed from durable 10oz Nylon/Cotton blend combining workday comfort with dependable protection. Multiple utility pockets provide organized storage for tools and equipment, enhancing on-the-job efficiency. The practical design delivers the familiar comfort of jeans with added functionality of carpenter-style storage options. Perfect for industrial electricians, maintenance personnel, and fabricators requiring both protection and practical tool access throughout the workday. Multiple utility pockets
Carpenter-style design
Durable construction
10oz Nylon Cotton Blend
Maxisoft® fabric is not stiff or itchy
NFPA 70E CAT 2
NFPA 2112
ASTM F1506
Technical Specifications
| Item#: | 1681489 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | JEACO-CANNVST01-36X34 |
| Approvals | ASTM F1506; NFPA 2112; NFPA 70E CAT 2 |
| Waist | 36 " |
| Inseam | 34 " |
| Color | Navy |
| Material | Nylon Cotton Blend |
| Fabric Weight | 10 Oz. |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| Size | 36 x 34 |
| UNSPSC #: | 46181508 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.5 lb |
