3/4'' Drive, 12 Point, Standard Length Socket, 1-3/16''
(Pack of
1)
SKU:19041 Item#: 19041
High-polished chrome finish
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
SUPERTORQUE® lobular opening for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on both 6 point and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
SPS-92 B11105-9 DuraTip® Safety Point Utility Blade Pack of 100
Couldn't load pickup availability
Rebel™ E12306-4 Smart-Retractable Safety Knife
Couldn't load pickup availability
Insulated Cutters and Pliers Set, 6pc
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
Couldn't load pickup availability
Shroud Insulating Button Nylon 11/16"
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Retaining Ring 1-7/16" Groove
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 9/16"
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 11/16''
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Standard Socket, 3/8''
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 15mm
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-1/4" (M6)
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
SUPERTORQUE® lobular opening for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on both 6 point and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19041 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | H-1238 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/4 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 12 |
| Size | 1-3/16 " |
| Broach Depth | 0.84375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 1.15625 " |
| Drive End Diameter | 1.5 " |
| Locking Type | Ball |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.96875 " |
| SAE Size | 1-3/16 " |
| Working End Diameter | 1.6875 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.84375 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.65 lb |
