3/8" Drive, 6 Point, Cross-Over Deep Length Socket, 7/8''
(Pack of
1)
SKU:DY89312734 Item#: DY89312734
Chrome-molybdenum steel and a special heat treatment create a softer more flexible steel composition that absorbs pressure and rebounds under heavy torquing situations
Chrome and black oxide color easily identifies itself from other sockets
Will drive a hex head bolt or hex nut that is up to 70% rounded off
Meets ANSI, BS and DIN requirements, ASME B107.5M-2002 (metric) and ASME B107.2 (SAE) standards
Can be used with standard drive tools, as well as cordless, electric and pneumatic ratchets and impact wrenches
*Sockets may be Chrome/Black Oxide or all Black Oxide
Frequently Bought Together
Utility Knife, Folding , 4" Closed
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper and Wheel Well Liner Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Chrome-molybdenum steel and a special heat treatment create a softer more flexible steel composition that absorbs pressure and rebounds under heavy torquing situations Chrome and black oxide color easily identifies itself from other sockets
Will drive a hex head bolt or hex nut that is up to 70% rounded off
Meets ANSI, BS and DIN requirements, ASME B107.5M-2002 (metric) and ASME B107.2 (SAE) standards
Can be used with standard drive tools, as well as cordless, electric and pneumatic ratchets and impact wrenches
*Sockets may be Chrome/Black Oxide or all Black Oxide
Technical Specifications
| Item#: | DY89312734 |
|---|---|
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Size | 7/8 " |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Style | Cross-Over Socket |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Finish | Chrome/Black Oxide |
| Material | Chrome-molybdenum steel |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.455 lb |
