3/8" Drive, 6 Point, Standard Length Impact Socket, 17mm
(Pack of
1)
SKU:19116 Item#: 19116
Individual Impact Sockets
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Metric, 3/8" Drive, 12pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flashlight with Continuity Tester
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flashlight with Continuity Tester
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Individual Impact Sockets Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19116 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 2M-617 |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| Overall Length | 1-5/32 " |
| Drive End Diameter | 0.96875 " |
| Working End Diameter | 0.96875 " |
| Bolt Clearance Depth | 0.625 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.625 " |
| Finish | Black Oxide |
| Locking Type | Pin |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.14 lb |
