3" Air Compact Random Orbital Sander, 1/4" Air Inlet, 3/8" Hose Size, Pistol Grip
(Pack of
1)
SKU:1638972 Item#: 1638972
This versatile pneumatic orbital sander delivers high-speed sanding with precision, making it ideal for sanding, smoothing, and shaping surfaces. With its durable construction and powerful motor, this sander can handle even the toughest sanding jobs with ease.
Regulates the speed at which the disc spins for an increase or decrease in speed and control
Improved design to lessen the sound level
Frequently Bought Together
18V Right Angle Grinder with Zirconium Cut-Off Wheels
Couldn't load pickup availability
18V Right Angle Grinder with Aluminum Oxide Cut-Off Wheels
Couldn't load pickup availability
18V Right Angle Grinder with Grinding Wheels
Couldn't load pickup availability
Circular Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
1/2" Mid-Torque Impact Wrench Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
Jig Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
6" Orbital Palm Sander- Standard
Couldn't load pickup availability
6" Orbital Sander- Central Vacuum
Couldn't load pickup availability
Oscillating Air Tool
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
Couldn't load pickup availability
Product Description
This versatile pneumatic orbital sander delivers high-speed sanding with precision, making it ideal for sanding, smoothing, and shaping surfaces. With its durable construction and powerful motor, this sander can handle even the toughest sanding jobs with ease. Regulates the speed at which the disc spins for an increase or decrease in speed and control
Improved design to lessen the sound level
Technical Specifications
| Item#: | 1638972 |
|---|---|
| Style | Orbital Sander |
| Size | 3 " |
| Free Speed | 18,000 RPM |
| Air Inlet | 1/4 " |
| Hose Size | 3/8 " |
| Air Consumption at 90 PSIG | 3.5 ft³/min |
| Length | 4.92 " |
| Cushion Grip | Yes |
| Weight | 1.58 lb |
| Control Type | Trigger |
| Disc Diameter | 3 " |
| Handle Type | Pistol grip |
| Noise Level | 84 dB |
| Orbit Diameter | 0.20 " |
| Power Capacity | 0.5 HP |
| Spindle Thread | 5/16"-24T |
| UNSPSC #: | 27112737 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 2.28 lb |
