Adhesive Dispensing Gun, 1.7oz Cartridge
(Pack of
1)
SKU:29366 Item#: 29366
Designed for use with Industrial-Strength Structural Adhesive 27812. Forms a high-strength bond on multiple materials.
Frequently Bought Together
Square Turbo Mixer 21 Element with Integrated Nut
$0.00
Couldn't load pickup availability
Square Turbo Mixer 21 Element with Integrated Nut
$0.00
Couldn't load pickup availability
Round Mini Turbo Mixer with Integrated Nut
$0.00
Couldn't load pickup availability
Windshield Adhesive Nozzle V-Cut
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ribbon Tip For Dual Cartridge 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Orbit Tip for Seam Sealers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Megaspansion II Dispensing Tip
$0.00
Couldn't load pickup availability
Notched Squeegee Blade With Threaded Handle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Coating Thickness Gauge
$0.00
Couldn't load pickup availability
Speedy 500 Adhesive Remover 15oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Windshield Wash Tablets
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jackpot Hand Cleaner With Pumice
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Designed for use with Industrial-Strength Structural Adhesive 27812. Forms a high-strength bond on multiple materials.Technical Specifications
| Item#: | 29366 |
|---|---|
| Type | Application Tool |
| Style | Manual |
| Container Type | 50 ml Dual Cartridge |
| Size | 50 ml |
| Capacity | 1.7 Fl. Oz. (US) |
| UNSPSC #: | 27112900 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.6 lb |
