Bumper, Engine Under Cover, and Fender Liner Push-Type Retainer, 18mm Head Dia., 14mm Stem Length, Fits Into 8mm Hole, Nylon Black
(Pack of
15)
SKU:1636338 Item#: 1636338
Hyundai Elantra, Equus, Genesis, Santa Fe and Sonata 2013+
Kia Forte, K900, Optima, Sedona and Sorento 2013+, Telluride 2020+
Hyundai OEM Nos. 86595-2T500, 14206-08250-B
18mm Head Dia.
14mm Stem Length
Fits into 8mm Hole
Black Nylon
Frequently Bought Together
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Side Garnish Molding Clip Nylon Pink 13 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rear Lamp Molding Retainer Nylon 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Door Panel Dash and Console Retainer Plastic
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Hyundai Elantra, Equus, Genesis, Santa Fe and Sonata 2013+ Kia Forte, K900, Optima, Sedona and Sorento 2013+, Telluride 2020+
Hyundai OEM Nos. 86595-2T500, 14206-08250-B
18mm Head Dia.
14mm Stem Length
Fits into 8mm Hole
Black Nylon
Technical Specifications
| Item#: | 1636338 |
|---|---|
| Make | Hyundai/Kia |
| Type | Push Type Retainer |
| Style | Bumper |
| Applications 2 | Kia Forte, K900, Optima, Sedona and Sorento 2013+, Telluride 2020+ |
| Head Diameter | 18 mm |
| Stem Length | 14 mm |
| Fits Hole Size | 8 mm |
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Quantity Per Package | 15.0000 |
| UNSPSC #: | 25172600 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.09 lb |
