Faceshield Visor, Clear, Propionate, 8" x 11-3/4" x 0.060"
(Pack of
1)
SKU:SF11440 Item#: SF11440
Windows are pre-formed to the exact curve of crown protectors for easy installations, exact fit, and perfect seal against dust, dirt and debris. They are 0.060" thick propionate, yet cost no more than ordinary 0.040" thick windows.They fit easily over required protective spectacles or respirators. Frame not included.
Frequently Bought Together
Dynamic Face Protection 251-FA815 OS
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bouton Optical Face Prot 251-01-7701 OS
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bouton Optical Face Prot 251-01-7312 OS
$0.00
Couldn't load pickup availability
JSP Face Protection 251-ADA310-08C OS
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bouton Optical Face Prot 251-01-7206 OS
$0.00
Couldn't load pickup availability
JSP Face Protection 251-ADA300-080 OS
$0.00
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
$0.00
Couldn't load pickup availability
9273PU Cut Pro Cut Resistant Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Baseball Style Bump Cap with HDPE Protective Liner and Adjustable Back
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Windows are pre-formed to the exact curve of crown protectors for easy installations, exact fit, and perfect seal against dust, dirt and debris. They are 0.060" thick propionate, yet cost no more than ordinary 0.040" thick windows.They fit easily over required protective spectacles or respirators. Frame not included.Technical Specifications
| Item#: | SF11440 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 4118CL |
| Type | Face Protection |
| Style | Replacement Shield |
| Lens Color | Clear |
| Bound | Unbound |
| Color | Clear |
| Height | 8 " |
| Width | 11-1/4 " |
| Thickness | 0.060 " |
| Material | Propionate |
| Heat Resistance | Good |
| Impact Resistance | Better |
| Scratch Resistance | Good |
| Optics | Better |
| Quantity Per Package | 1.0000 |
| UNSPSC #: | 46181702 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.24 lb |
