Drummond Dispenser w/ Hand Sanitizer
(Pack of
1)
SKU:1637234 Item#: 1637234
An instant, foaming hand sanitizer with 62% ethyl alcohol. Formulated to kill 99.99% of the most common germs in 15 seconds. Enhanced with aloe and Vitamin E. Doesn’t over-dry skin making it ideal for use in settings where frequent, repeated use is needed. General offices, public facilities, restrooms, schools, hotels, gyms and restaurants find this to be a good hand sanitizer option for their staff, guests, residents and patrons. NSF E3 for use in the food service industry. Includes a mounting bracket and 8 sanitizer bottles.
Meets CDC recommendations for highest hand antisepsis
Contains aloe and Vitamin E to help reduce skin dryness
No added dyes or fragrance
Couldn't load pickup availability
This item cannot ship via any air services. Please reference the SDS for hazardous information specific to this item. Additional shipping charges may apply.
Frequently Bought Together
Quick Seal MSP Seam Sealer White 6.76fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Speedy 500 Adhesive Remover 32fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pump Action Sprayer 1L
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sudzz™ Car Wash 5gal
$0.00
Couldn't load pickup availability
Peeler Citrus Hand Cleaner 2x1 Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cosmoline Remover 1gal
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ultra Foam Soap with Manual Dispenser Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nut Shell Hand Cleaner 4x1 Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Foaming Ultra Hand Soap, 1000ml Bag
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
An instant, foaming hand sanitizer with 62% ethyl alcohol. Formulated to kill 99.99% of the most common germs in 15 seconds. Enhanced with aloe and Vitamin E. Doesn’t over-dry skin making it ideal for use in settings where frequent, repeated use is needed. General offices, public facilities, restrooms, schools, hotels, gyms and restaurants find this to be a good hand sanitizer option for their staff, guests, residents and patrons. NSF E3 for use in the food service industry. Includes a mounting bracket and 8 sanitizer bottles. Meets CDC recommendations for highest hand antisepsis
Contains aloe and Vitamin E to help reduce skin dryness
No added dyes or fragrance
Technical Specifications
| Item#: | 1637234 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 68878 |
| Type | Foaming Hand Cleaner |
| Container Type | Bottle |
| Fragrance | Odorless |
| Size | 950 ml |
| Color | Clear |
| Basic Color | Clear |
| Length | 4 " |
| Width | 4.5 " |
| Physical Form | Liquid |
| Foaming | Yes |
| UNSPSC #: | 53131627 |
| TAA Compliant: | No |
Product Restrictions
This item cannot ship via any air services. Please reference the SDS for hazardous information specific to this item. Additional shipping charges may apply.
