Ever-Lite Series Safety Glasses, Black Polycarbonate Half Frame, Clear Polycarbonate Lens, Slim Co-Injected Temple, 1.8 mm Lens Thickness, 8 Curve Lens Base
(Pack of
12)
SKU:1683838 Item#: 1683838
Soft nosepiece for snug fit
Slim co-injected temples
Lightweight spectacle 22 gm
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Mini ZTEK, Pink Frame, Pink Lens
$0.00
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Magnifiers Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
SS1 Safety Glasses with Gray Lens
$0.00
Couldn't load pickup availability
N9690 Ninja Ice Dipped Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Dust Mask
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pancake Particulate Filter, P100
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 3/8" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen White
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Blue
$0.00
Couldn't load pickup availability
Itek, I/O Frame, Indoor/Outdoor Mir Lens
$0.00
Couldn't load pickup availability
OPTIFENSE VS1 Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
CL1 Checklite Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Soft nosepiece for snug fit Slim co-injected temples
Lightweight spectacle 22 gm
Technical Specifications
| Item#: | 1683838 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | SB8610D |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Temple Style | Slim Co-Injected |
| Hinge Material | Polycarbonate |
| Nosepiece Material | Thermoplastic Rubber |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Protection | 99% UV Protection |
| Frame Style | Half Frame |
| PD | 64 mm |
| Bridge | 11.2 mm |
| Quantity Per Package | 12 ea. |
| Lens Base | 8 Curve |
| Overall Length | 163.5 mm |
| Lens Size Diagonal | 79.6 mm |
| Lens Size Vertical | 43.3 mm |
| Lens Thickness | 1.8 mm |
| Overall Width | 134.3 mm |
| Closest Point Between Lens | 11 mm |
| Type | Safety Glasses |
| Approvals | ANSI/ISEA Z87.1-2020 + High Impact, CAN/CSA Z94.3-2020, CE/UKCA EN 166 |
| UNSPSC #: | 46181802 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
