Eye Slip Hook, Stainless Steel, 1/4", 1,000 lb WLL
(Pack of
1)
SKU:1427587 Item#: 1427587
Eye Slip Hook, Stainless Steel, 1/4", 1,000 lb WLL
Read MoreFrequently Bought Together
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 3/4", 35,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammerlok Coupling Link, Grade 100, 9/32", 4,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Coupling Link, Stainless Steel, 1/4", 2,200 LB WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Grade 43 Eye Grab Hook, 1/4", 2,600 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Grade 43 Clevis Grab Hook, 3/8", 5,400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Grade 43 Clevis Grab Hook, 5/16", 3,900 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
4ft Fiberglass Stepladder 7404
$0.00
Couldn't load pickup availability
8f Fiberglass Twin Ladder T6308
$0.00
Couldn't load pickup availability
8ft Fiberglass Twin Ladder T7408
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Eye Slip Hook, Stainless Steel, 1/4", 1,000 lb WLLTechnical Specifications
| Item#: | 1427587 |
|---|---|
| Type | Eye Slip Hook |
| Grade | 50 |
| Chain Size | 1/4 " |
| Working Load Limit | 1,000 lb |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension A | 0.53 " |
| Dimension B | 2.54 " |
| Dimension C | 0.68 " |
| UNSPSC #: | 31132600 |
| TAA Compliant: | No |
