Oil Drain Plug with Rubber Gasket for Chevrolet Sonic 2013+, 26.5mm Washer Head Diameter, 15mm Hex
(Pack of
1)
SKU:1533267 Item#: 1533267
Chevrolet Sonic 2013+
GM OEM No. 55577568
M121.75 x 17mm
26.5mm Washer Head Dia.
15mm Hex
T45 Internal Drive
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-108
Frequently Bought Together
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
Couldn't load pickup availability
Oil Drain Plug With Gasket M14-1.40
Couldn't load pickup availability
Drain Plug 5/16-18 x 5/8
Couldn't load pickup availability
Drain Plug 1/4-20 x 1/2 Grip 5 Underhead
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
Couldn't load pickup availability
Metric Drain Plug Gasket M14 x 1.5mm
Couldn't load pickup availability
Metric Drain Plug Gasket M12 x 1.25mm
Couldn't load pickup availability
Aluminum Washers - 14x20
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Chevrolet Sonic 2013+ GM OEM No. 55577568
M121.75 x 17mm
26.5mm Washer Head Dia.
15mm Hex
T45 Internal Drive
Technical Specifications
| Item#: | 1533267 |
|---|---|
| Diameter | M12 |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| Hex Size | 15 mm |
| Make | GM |
| OEM Number | 55577568 |
| Washer Head Diameter | 26.5 mm |
| Length | 17 mm |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.11 lb |
