Economy Grade Oil-Only Sorbent Pad, White, 32 Gallons/Case Absorption Capacity, Single Weight, 16" x 18", 200/Box
(Pack of
1)
SKU:1638626 Item#: 1638626
Absorbent pad that selectively absorbs petroleum-based fluids. This oil only sorbent features an efficient single-ply meltblown polypropylene construction. 15" x 18" pads are perforated for ease of use.
Absorbs all petroleum-based liquids including oil, gasoline, kerosene and diesel fuel
Naturally repels water making them ideal for environmental applications
Dimple bond pattern increases strength and durability
Great wicking and performance
Frequently Bought Together
Universal High-Visibility Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Single-Ply Medium Weight Sorbent Pads
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 8 x 10"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 8mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 8 x 10"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Single-Ply Medium Weight Sorbent Pads
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Absorbent pad that selectively absorbs petroleum-based fluids. This oil only sorbent features an efficient single-ply meltblown polypropylene construction. 15" x 18" pads are perforated for ease of use. Absorbs all petroleum-based liquids including oil, gasoline, kerosene and diesel fuel
Naturally repels water making them ideal for environmental applications
Dimple bond pattern increases strength and durability
Great wicking and performance
Technical Specifications
| Item#: | 1638626 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | Z-70 |
| Type | Sorbent Pad |
| Style | Oil-Only |
| Grade | General Purpose |
| Size | 18 x 16 " |
| Absorption Capacity | 32 Gallons / Case |
| Absorbency Rating | Medium |
| Length | 18 " |
| Width | 16 " |
| Vertically Perfed | 8 " |
| Color | White |
| Description | Oil-Only Pad, 200 per case |
| Weight | Single |
| UNSPSC #: | 47131909 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 17.1 lb |
