Pipe Nipple, Steel, Black, Schedule 40, Welded, 1/8-27, 3/4 " Length, Close Thread, 150 lb.
(Pack of
10)
SKU:8688 Item#: 8688
Schedule 40, Black and Galvanized Type
Commercial Standards CS5-65, Federal Specification WW-N-351B, ASA B2.1 (Pipe Threads)
Frequently Bought Together
Pipe Tee Brass 3/8-18 x 3/8-18 x 3/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 3/8-18 Male NPT
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 45° 1/4-18 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 3/8 to 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Steel Black 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
Made In USA Reducing Elbow Malleable Iron 1/2-14 x 3/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reducing Coupling Steel 3/4-14 x 1/2-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Schedule 40, Black and Galvanized Type Commercial Standards CS5-65, Federal Specification WW-N-351B, ASA B2.1 (Pipe Threads)
Technical Specifications
| Item#: | 8688 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 362101 |
| Fitting Type | Pipe |
| Connection Type | NPT |
| Material | Steel |
| Schedule | 40 |
| Class | 150 lb |
| Configuration | Nipple |
| Size | 1/8-27 x 3/4 " Close |
| Thread Size | 1/8 " |
| Connection Type A x B | Male NPT x Male NPT |
| Length | 3/4 " Close |
| Finish | Black |
| Quantity Per Package | 10.0000 |
| UNSPSC #: | 40170000 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.11 lb |
