Plant Master™ Steam Plus 250, Specially Compounded Elastomer, Braided, Steel Wire, EPDM, 35FT, 250 PSI, Red
(Pack of
35)
SKU:1647246 Item#: 1647246
Plant Master™ hoses carry an ARPM class C oil resistance rating meaning they are not to be used in any oily environment. Typical uses include air and water applications requiring maximum flexibility in any industry, including mining, construction, agriculture, vehicle repair and in-plant operations. Outstanding resistance to heat and ozone. Suitable for light agricultural spraying, such as dilute solutions of herbicides.
Temperature Range: -40°C to +93°C (-40°F to +200°F) continuous service
Tube and cover: ARPM (class C) - limited oil resistance
Frequently Bought Together
FLEXAIR 3/8" I.D. x 35' air hose
$0.00
Couldn't load pickup availability
Contractor Water Hose Assembly 3/4" x 50' Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rubber Air Hose Assembly 3/8" x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Button Air Coupler Plug Steel 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 1-9/16 to 2-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 1-5/16 to 2-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tough Tek Rubber Pressure Washing Hose 3/8" x 50', Blue
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tough-Tek Rubber Pressure Washing Hose 3/8" X 100', Blue
$0.00
Couldn't load pickup availability
180° Hose Reel Swivel Mount
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Plant Master™ hoses carry an ARPM class C oil resistance rating meaning they are not to be used in any oily environment. Typical uses include air and water applications requiring maximum flexibility in any industry, including mining, construction, agriculture, vehicle repair and in-plant operations. Outstanding resistance to heat and ozone. Suitable for light agricultural spraying, such as dilute solutions of herbicides. Temperature Range: -40°C to +93°C (-40°F to +200°F) continuous service
Tube and cover: ARPM (class C) - limited oil resistance
Technical Specifications
| Item#: | 1647246 |
|---|---|
| Working Pressure | 250 PSI |
| Hose I.D. | 2-1/2 " |
| Hose O.D. | 2.66 " |
| Bend Radius | 25.0 " |
| Inner Tube Material | EPDM |
| Hose Reinforcement | Braided, Steel Wire |
| Hose Cover Material | Specially compounded elastomer |
| Temperature Range | -40 to +450 °F |
| Color | Red |
| Quantity Per Package | 35 |
| UNSPSC #: | 40142009 |
| TAA Compliant: | No |