Quicktite® Instant Adhesive, 4 g Bottle, Gel, General Purpose
(Pack of
1)
SKU:1143658 Item#: 1143658
Quickly glue a variety of materials with this general-purpose adhesive. The patented squeeze grip applicator allows pinpoint control of the exact amount and placement of gel adhesive. Works on metal, plastic, fabric, cork and wood.
Clog free and always ready to use
Gap fill: 0.010"
Viscosity: Gel
Temperature range: 65°F to +180°F (54°C to +82°C)
Cure speed: Fixture 45 sec.; Full 24 hrs.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 1-98
Frequently Bought Together
Structural Industrial Strength Adhesive 50ml
$0.00
Couldn't load pickup availability
LOCTITE PRISM 426 20G
$0.00
Couldn't load pickup availability
Quick Mix Green Static Mixing Tip
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glass Kleen HD
$0.00
Couldn't load pickup availability
Square Turbo Mixer 21 Element with Integrated Nut
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super Bond™ Heavy-Duty Activator Heptane Adhesive
$0.00
Couldn't load pickup availability
454™ Prism® Instant Adhesive 3g
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Quickly glue a variety of materials with this general-purpose adhesive. The patented squeeze grip applicator allows pinpoint control of the exact amount and placement of gel adhesive. Works on metal, plastic, fabric, cork and wood. Clog free and always ready to use
Gap fill: 0.010"
Viscosity: Gel
Temperature range: 65°F to +180°F (54°C to +82°C)
Cure speed: Fixture 45 sec.; Full 24 hrs.
Technical Specifications
| Item#: | 1143658 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 39202 |
| Type | Instant Adhesive |
| Working Time | 45 s |
| Container Type | Bottle |
| Size | 4 g |
| Cure Time | 10 s |
| Full Cure Time | 24 h |
| Gap Fill | 0.01 " |
| Temperature Range | -65 to 180 °F |
| Physical Form | Gel |
| UNSPSC #: | 31201619 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
