Icon Rain Jacket with Black Bottom, Breathable, Zipper Closure, Hood In Collar, Vented Cape Back, D-Ring Access, Badge Holder, 2-Mic Tabs, Class 3, Hi-Viz Lime/Black, 3X-Large
(Pack of
1)
SKU:1686152 Item#: 1686152
Premium high visibility jacket is waterproof, breathable and comfortable for long hours in tough work environments.
Waterproof and breathable for all season comfort
Full-vented cape back for improved air circulation
Storm fly front with throat guard seals out wind and rain
Roll-a-way hood in collar for added convenience
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
RVZ23 Series Lightweight Safety Vest, Hi-Viz Lime, 2X-Large, Polyester Mesh, Zipper Closure
$0.00
Couldn't load pickup availability
RVZ23 Series Lightweight Safety Vest, Hi-Viz Lime, Medium, Polyester Mesh, Zipper Closure
$0.00
Couldn't load pickup availability
RVZ23 Series Lightweight Safety Vest, Hi-Viz Lime, 3X-Large, Polyester Mesh, Zipper Closure
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Overall, Unisex, 7 mil Polyurethane on 150D Polyester, Fluorescent Yellow-Green, 3X-Large
$0.00
Couldn't load pickup availability
Overall, Unisex, 7 mil Polyurethane on 150D Polyester, Fluorescent Yellow-Green, Medium
$0.00
Couldn't load pickup availability
Overall, Unisex, 7 mil Polyurethane on 150D Polyester, Fluorescent Yellow-Green, X-Large
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 8 x 10"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Premium high visibility jacket is waterproof, breathable and comfortable for long hours in tough work environments. Waterproof and breathable for all season comfort
Full-vented cape back for improved air circulation
Storm fly front with throat guard seals out wind and rain
Roll-a-way hood in collar for added convenience
Technical Specifications
| Item#: | 1686152 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | J24122.3X |
| Type | General Purpose |
| Size | 3X-Large |
| Color | Hi-Viz Lime/Black |
| Material | Polyurethane/300D Polyester |
| Width | 64 " |
| Length | 34.5 " |
| Reflector Width | 2 " |
| Hood | Yes |
| Approvals | ASTM E96 |
| Gender | Unisex |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 46181543 |
| TAA Compliant: | No |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
