RS+ Sensor with Rubber Snap-In TPMS Valve - 12 Pack
(Pack of
12)
SKU:1635719 Item#: 1635719
The RS+ Dual Frequency TPMS Sensor with snap-in rubber valve.
99.7% coverage and 100% OE mimic functionality
Frequency Range: 315MHz and 433 MHz
Programmable and cloneable
Couldn't load pickup availability
This item cannot ship via any air services. Please reference the SDS for hazardous information specific to this item. Additional shipping charges may apply.
Catalog page#: N5-3
Frequently Bought Together
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Chem-Weld 45 Plastic Repair Adhesive 10fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Euro-Paste Mounting Compound Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wrapped Stem Tire Patch and Plug 1-5/8 x 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tubeless Tire Snap-In Valve 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sensit RS Programming Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silver Fixed-Angle Metal TPMS Valve
$0.00
Couldn't load pickup availability
TPMS Sensor and Tool Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lead Wheel Weight Setup Assortment Bin
$0.00
Couldn't load pickup availability
Brake Noise Elimination Kit 12Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
M12 FUELâ„¢ Low Speed Tire Buffer Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
The RS+ Dual Frequency TPMS Sensor with snap-in rubber valve. 99.7% coverage and 100% OE mimic functionality
Frequency Range: 315MHz and 433 MHz
Programmable and cloneable
Technical Specifications
| Item#: | 1635719 |
|---|---|
| Type | TPMS Sensor & Valve |
| Valve Material | EPDM Rubber |
| Valve Length | 1.5 " |
| Frequency | 315 & 433 MHz |
| Description | RS+ Sensor with Rubber Snap-In TPMS Valve |
| Valve Color | Black |
| Valve Type | Fixed Angle |
| Valve Max Pressure Rating | 80 PSI |
| Valve Rim Hole Compatability | 0.453 " |
| Sensor Color | Green |
| Sensor Max Pressure Rating | 116 PSI |
| Programming Options | Programmable & Cloneable |
| UNSPSC #: | 25172511 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.08 lb |
Product Restrictions
This item cannot ship via any air services. Please reference the SDS for hazardous information specific to this item. Additional shipping charges may apply.
