Seam Sealing Tape, White, 0.793mil Thickness, 8mm x 26'
(Pack of
1)
SKU:KT13132 Item#: KT13132
Unique sealer designed to quickly and effectively duplicate OEM tape seam sealers.
Duplicates factory appearance
Immediately paintable
Conformable and flexible for all shapes even around curves
Excellent adhesion
Fast and easy to apply
Couldn't load pickup availability
Frequently Bought Together
PhysiciansCare Ibuprofen, 200 mg
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 3/4" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Flexible Flap Disc 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Wire Steel 18ga
Couldn't load pickup availability
General Purpose Duct Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11-3/4" Black
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
Couldn't load pickup availability
Standard Polypropylene Packaging Tape 2" x 55 Yard
Couldn't load pickup availability
400ml Spray Cup System - Water-Based - 50 Liners, 50 Lids, 20 Stoppers, 1 Hard Cup, 1 Collar
Couldn't load pickup availability
Jackpot Hand Cleaner With Pumice
Couldn't load pickup availability
Universal Rubber Snap-In TPMS Service Kit U2
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/4" x 50'
Couldn't load pickup availability
1/2 IN x 520 IN Gas Line Tape
Couldn't load pickup availability
4"x100' Yellow Mighty Line Tape, 4RY
Couldn't load pickup availability
Product Description
Unique sealer designed to quickly and effectively duplicate OEM tape seam sealers. Duplicates factory appearance
Immediately paintable
Conformable and flexible for all shapes even around curves
Excellent adhesion
Fast and easy to apply
Technical Specifications
| Item#: | KT13132 |
|---|---|
| Type | Seam Sealing |
| Width | 8 mm |
| Length | 19.5 m |
| Thickness | 0.793 mil |
| Tensile Strength | 100 PSI |
| Color | White |
| Description | Roll |
| UNSPSC #: | 31201500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.28 lb |
