3/4" Drive, 6 Point, Cross-Over Standard Length Socket,1-13/16'' SAE
(Pack of
1)
SKU:DY89312685 Item#: DY89312685
Chrome-molybdenum steel and a special heat treatment create a softer more flexible steel composition that absorbs pressure and rebounds under heavy torquing situations
Chrome and black oxide color easily identifies itself from other sockets
Will drive a hex head bolt or hex nut that is up to 70% rounded off
Meets ANSI, BS and DIN requirements, ASME B107.5M-2002 (Metric) and ASME B107.2 (SAE) standards
Can be used with standard drive tools, as well as cordless, electric and pneumatic ratchets and impact wrenches
*Sockets may be Chrome/Black Oxide or all Black Oxide
Frequently Bought Together
Comfort Grip Ergonomic Mini Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Key Set, Balldriver, Ball Hex, 9pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Blade Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Flare Nut Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 1/2" Drive, 24pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Chem-Weld I Plastic Repair Adhesive Black 10fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 1-9/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
57Pc Torsion Impact Bit Master Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
8" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/8" - 1/2 " Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Chrome-molybdenum steel and a special heat treatment create a softer more flexible steel composition that absorbs pressure and rebounds under heavy torquing situations Chrome and black oxide color easily identifies itself from other sockets
Will drive a hex head bolt or hex nut that is up to 70% rounded off
Meets ANSI, BS and DIN requirements, ASME B107.5M-2002 (Metric) and ASME B107.2 (SAE) standards
Can be used with standard drive tools, as well as cordless, electric and pneumatic ratchets and impact wrenches
*Sockets may be Chrome/Black Oxide or all Black Oxide
Technical Specifications
| Item#: | DY89312685 |
|---|---|
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Size | 1-13/16 " |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/4 " |
| Style | Cross-Over Socket |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Finish | Chrome/Black Oxide |
| Material | Chrome-molybdenum steel |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.865 lb |
