1-1/2" Single Edge Razor Blades
(Pack of
100)
SKU:1282084 Item#: 1282084
For all standard razor blade tools
Frequently Bought Together
Razor Blade Snap Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Bi-Metal Titanium, 5/pack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
A42001-9 Clip-On Coil Lanyard
$0.00
Couldn't load pickup availability
B11121-9 Industrial Utility Blades Rounded Tip Pack of 100
$0.00
Couldn't load pickup availability
Dart™ E11202-4 Auto-Retractable Disposable Safety Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
For all standard razor blade toolsTechnical Specifications
| Item#: | 1282084 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11-515 |
| Type | Replacement Blades |
| Style | Single Edge Blade |
| Thickness | 0.009 " |
| Blade Width | 3/4 " |
| Material | Carbon Steel |
| Blade Shape | Rectangular |
| Blade Tip | Pointed |
| Length | 1-1/2 " |
| UNSPSC #: | 27111501 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.73 lb |
