1992® Heavy Duty Utility Blades
(Pack of
5)
SKU:1282590 Item#: 1282590
Fits most standard utility knives
Precision honed edge
Frequently Bought Together
Razor Blade Combination Pack
$0.00
Couldn't load pickup availability
25mm Snap-Off Blades - HB-5B (Pack of 5)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rounded Tip Safety Blades - RSKB-2/10B (Pack of 10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
3Pc Adjustable/Pipe Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Mini Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Key Set, Balldriver, Ball Hex, 9pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
1-3/16" High Visibility Mini-Razor Blade Scraper
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Metal Handle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 1/8 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Fits most standard utility knives Precision honed edge
Technical Specifications
| Item#: | 1282590 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11-921 |
| Type | Replacement Blades |
| Style | Utility Blades |
| Thickness | 0.024 " |
| Blade Width | 3/4 " |
| Material | Carbon Steel |
| Blade Shape | Trapezoid |
| Blade Tip | Triangular Point |
| Length | 2-7/16 " |
| UNSPSC #: | 27111501 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.05 lb |
