1/2'' Drive, 12 Point, Standard Length Socket, 1-3/8''
(Pack of
1)
SKU:18944 Item#: 18944
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1
Frequently Bought Together
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Impact Socket Adapter, 3/4" Drive, 1/2"m x 3/4"f
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 22mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Set Extension Chrome 3/8Dr Wobble 8Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4'' Drive, Standard Socket, 36mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4'' Drive, Standard Socket, 15/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for quick engagement on both 6 and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1
Technical Specifications
| Item#: | 18944 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | ST-1244 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 12 |
| Size | 1-3/8 " |
| Broach Depth | 1 " |
| Bolt Clearance Diameter | 1.34375 " |
| Drive End Diameter | 1.8125 " |
| Locking Type | Ball |
| SAE Size | 1-3/8 " |
| Working End Diameter | 1.8125 " |
| Wrench / Broach Depth | 1 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.74 lb |
