3/4'' Drive, 12 Point, Standard Length Socket, 2-1/8''
(Pack of
1)
SKU:19055 Item#: 19055
High-polished chrome finish
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
SUPERTORQUE® lobular opening for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on both 6 point and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
Insulated Cutters and Pliers Set, 6pc
Couldn't load pickup availability
1000Volt Insulated Nut Driver Assortment 6 Pc
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Snap Knife
Couldn't load pickup availability
Shroud Insulating Button Nylon 11/16"
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
Couldn't load pickup availability
Impact Extension, 3/4"Drive, 9-3/4" Length
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 1/2"
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 15mm
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Deep Socket, 5.5mm
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 19mm
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 24Pc SAE
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish Federal Specification ANSI B107.1 (SAE), B107.5 (Metric)
SUPERTORQUE® lobular opening for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on both 6 point and 12 point fasteners
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19055 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | H-1268 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/4 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 12 |
| Size | 2-1/8 " |
| Broach Depth | 1.4375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 1.3125 " |
| Drive End Diameter | 1.75 " |
| Locking Type | Ball |
| Nose Length / Length to Shoulder | 1.8125 " |
| SAE Size | 2-1/8 " |
| Working End Diameter | 2.9375 " |
| Wrench / Broach Depth | 1.4375 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 2.69 lb |
