1/4'' Drive, 6 Point, Deep Length Socket, 9/16''
(Pack of
1)
SKU:18584 Item#: 18584
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1
Frequently Bought Together
Blade Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Flare Nut Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 1/2" Drive, 24pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 1-9/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 3/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 15/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/8" - 1/2 " Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DTM Primer Tan
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ice Melter with Propel® 65lb
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rivet 10 Items 205Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
DTM Primer Tan
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ice Melter with Propel® 65lb
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rivet 10 Items 205Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1
Technical Specifications
| Item#: | 18584 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | MD-618 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/4 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 6 |
| Size | 9/16 " |
| Broach Depth | 0.375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.53125 " |
| Drive End Diameter | 0.75 " |
| Locking Type | Ball |
| SAE Size | 9/16 " |
| Working End Diameter | 0.75 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.375 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
