1/4'' Drive, 6 Point, Standard Length Socket, 4mm
(Pack of
1)
SKU:18555 Item#: 18555
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.5
Frequently Bought Together
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
57Pc Torsion Impact Bit Master Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4'' Drive, Deep Socket, 9/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, TURBOSOCKET®, 14mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Metric, 3/8" Drive, 12pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pneumatic Impact Wrench, 1/2 Drive Max Torque 730 lbs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Grommet Nylon #10
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Metric, 3/8" Drive, 12pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pneumatic Impact Wrench, 1/2 Drive Max Torque 730 lbs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Grommet Nylon #10
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.5
Technical Specifications
| Item#: | 18555 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | MM-604 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/4 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Size | 4 mm |
| Broach Depth | 0.1875 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.15625 " |
| Drive End Diameter | 0.46875 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 4 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.4375 " |
| Working End Diameter | 0.28125 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.1875 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.03 lb |
