1" Drive, 6 Point, Deep Length Impact Socket, 1 5/16"
(Pack of
1)
SKU:1228734 Item#: 1228734
The Torqueplus® internal design minimizes fastener rounding, helps to extend fastener life, and allows the user to more easily turn worn, rounded, or rusted fasteners
Proto Impact Sockets are ideal for use on stubborn or damaged fasteners, and also on fasteners made from soft materials
The Torqueplus® design is a high performance drive configuration which allows for quick and easy socket engagement to the fastener flats, not the corners
Frequently Bought Together
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
8" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 13/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 34mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
The Torqueplus® internal design minimizes fastener rounding, helps to extend fastener life, and allows the user to more easily turn worn, rounded, or rusted fasteners Proto Impact Sockets are ideal for use on stubborn or damaged fasteners, and also on fasteners made from soft materials
The Torqueplus® design is a high performance drive configuration which allows for quick and easy socket engagement to the fastener flats, not the corners
Technical Specifications
| Item#: | 1228734 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | J10021L |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | TORQUEPLUS? |
| Overall Length | 3 3/4 " |
| Drive End Diameter | 2 1/8 " |
| Working End Diameter | 2 1/8 " |
| Bolt Clearance Depth | 2-5/8 " |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Locking Type | Pin |
| UPC | 662679370381 |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | Yes |
