3/8" Drive, 6 Point, Standard Length Impact Socket, 19mm
(Pack of
1)
SKU:19118 Item#: 19118
Individual Impact Sockets
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nutsetter & Bit Set, Magnetic, 22pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 1-9/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 15/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Individual Impact Sockets Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19118 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 2M-619 |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| Overall Length | 1.1875 " |
| Drive End Diameter | 1.0625 " |
| Working End Diameter | 1.0625 " |
| Bolt Clearance Depth | 0.6875 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.71875 " |
| Finish | Black Oxide |
| Locking Type | Pin |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.18 lb |
