3/4" Drive, 6 Point, Standard Length Impact Socket, 1-13/16"
(Pack of
1)
SKU:19305 Item#: 19305
Individual Impact Sockets
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
A43002-3 Blade Bank Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
SPS-92 B11105-9 DuraTip® Safety Point Utility Blade Pack of 100
$0.00
Couldn't load pickup availability
Victa™ E13206-9 Auto-Retractable Safety Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive, Cross-Over Deep Socket, 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive, Cross-Over Deep Socket, 26mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Impact Extension, 3/4"Drive, 9-3/4" Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Individual Impact Sockets Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19305 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 6-658 |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/4 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| Overall Length | 2.625 " |
| Drive End Diameter | 1.75 " |
| Working End Diameter | 2.59375 " |
| Bolt Clearance Depth | 1.65625 " |
| Bolt Clearance Diameter | 1.8125 " |
| Nose Length / Length to Shoulder | 1.9375 " |
| Finish | Black Oxide |
| Locking Type | Pin |
| Use O-RING / Pin | 19258/19260 |
| Uses RET RING® Number | 19261 |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.9 lb |
