3/8'' Drive, 6 Point, Deep Length Socket, 22mm
(Pack of
1)
SKU:18801 Item#: 18801
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Metric, 3/8" Drive, 12pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 1/2" Drive, 24pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4'' Drive, Standard Socket, 2-1/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Standard Socket, 28mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 18801 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | BMD-622 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 6 |
| Size | 22 mm |
| Broach Depth | 0.625 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.875 " |
| Drive End Diameter | 1.15625 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 22 mm |
| Working End Diameter | 1.15625 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.625 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.4 lb |
