3/8" Drive, 6 Point, Standard Length Impact Socket, 9/16"
(Pack of
1)
SKU:19098 Item#: 19098
Individual Impact Sockets
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
1-1/2" Single Edge Razor Blades
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hammer, Ball Pein, Fiberglass Handle, 16oz Head
$0.00
Couldn't load pickup availability
Safety Scraper, Razor Blade, 3-3/4" Overall Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 1-5/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive, Cross-Over Deep Socket, 7/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Retaining Ring 1-7/16" Groove
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 7/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Large Index-Tend Pry Bar
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Individual Impact Sockets Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19098 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 2-618 |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Standard |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| Overall Length | 1.09375 " |
| Drive End Diameter | 0.8125 " |
| Working End Diameter | 0.8125 " |
| Bolt Clearance Depth | 0.59375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.53125 " |
| Finish | Black Oxide |
| Locking Type | Pin |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.09 lb |
