3/8'' Drive, 12 Point, Standard Length Socket, 11mm
(Pack of
1)
SKU:18757 Item#: 18757
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Frequently Bought Together
Comfort Grip Ergonomic Mini Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Key Set, Balldriver, Ball Hex, 9pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Blade Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Deep Socket, 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Universal Socket, 7/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 7/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Partsmaster Type R Surface Conditioning Disk-Coarse
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" SS Wire Dia., 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Upper Grille Retainer Nylon 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Partsmaster Type R Surface Conditioning Disk-Coarse
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" SS Wire Dia., 1/4" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Upper Grille Retainer Nylon 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 18757 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | BM-1211 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Standard |
| Number of Points | 12 |
| Size | 11 mm |
| Broach Depth | 0.28125 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.34375 " |
| Drive End Diameter | 0.6875 " |
| Locking Type | Ball |
| Metric Size | 11 mm |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.53125 " |
| Working End Diameter | 0.625 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.28125 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.05 lb |
